Takhle vypadaly formule Red Bull Racing v historii

Brendan Hail

Reveal Week ve světě F1 je v plném proudu a po odhalení nového vozu RB18 pro sezónu 2022 se v mnohých z nás probudila nostalgie. Těsně před koncem roku jsme totiž museli dát jedno velké sbohem závodním vozům, které nás (v mírných modifikacích) doprovázely v této soutěži něco přes 4 […]

Reveal Week ve světě F1 je v plném proudu a po odhalení nového vozu RB18 pro sezónu 2022 se v mnohých z nás probudila nostalgie. Těsně před koncem roku jsme totiž museli dát jedno velké sbohem závodním vozům, které nás (v mírných modifikacích) doprovázely v této soutěži něco přes 4 roky. Nadcházející sezóna přichází s novými pravidly a regulacemi a s tím přicházejí i nové formule, které stáje poctivě vyvíjely. Než je ale uvidíme poprvé odstartovat, připomeňme si ty, které díky své vzácnosti, vzhledu a významu zaparkovaly fanouškům blízko u srdce.

Červeno-bílý vzhled byl vyjádřením díku celé stáje dlouholetému partnerovi Hondě. Původně měl debutovat na velké ceně Japonska, domácí půdě dodavatele pohonných jednotek. Právě červená a bílá má symbolizovat japonský původ značky a vychází i z jiných slavných vzhledů předchozích formulí, které byly poháněny motory značky Honda. Bohužel se Velká cena na okruhu v Suzuce zrušila a tak tento vzhled viděli fanoušci naživo až na tribunách velké ceny Istanbulu. Tam se zapsal do historie i díky legendárnímu defendingu Sergia Péreze.

Revealing Our Special Japanese Livery

02

RB15 – Testování na okruhu Silverstone s novým větrem do plachet

RB15 poprvé vyjela z garáže s lakováním, které bohužel nemělo šanci ukázat se v celé své kráse fanouškům přímo na závodě. Poprvé spatřilo světlo světa na okruhu Silverstone v Anglii, kde probíhalo první testování na trati před startem sezóny. Tento vzhled byl symbolem oslav nové dynamické éry stáje v F1, kdy se novým dodavatelem motorů stala Honda. Nové motory znamenaly pro jezdce novou výzvu, jenž museli před prvním závodem v Austrálii pokořit. Řazení, síla a hranice motoru byly pro jezdce neprozkoumaným územím.

Dynamický vzhled RB15

© Getty Images / Red Bull Content Pool

Dynamický vzhled RB15

© Getty Images / Red Bull Content Pool

03

RB14 – Nová éra bezpečnosti před startem sezóny

Rok 2018 byl pro všechny stáje velkým milníkem hlavně v oblasti bezpečnosti. Povinnou výbavou nových závodních vozů se muselo stát tzv. Halo, což je konstrukce před a kolem jezdcovi hlavy, která ho chrání při nehodě. Dále se při konstrukci musely stáje vyhnout jakýmkoliv žraločím ploutvím a přídavným křidélkům. Hlavní výzvou pak byl velmi náročný zátěžový test, kterým muselo pevné šasi s Halo projít. Red Bull Racing vyzkoušel nový vůz s touto bezpečnostní technologií opět na domácím okruhu Silverstone, kde exkluzivně pro toto testování ohákli RB14ku do stylového modro-černého kabátu.

Černo-modrá kráska RB14

© David Clerihew / Red Bull Content Pool

Černo-modrá kráska

© Getty Images / Red Bull Content Pool

04

RB11 – špiónské přestrojení

Testování na španělské trati Circuito de Jerez uvedlo na svém asfaltu opravdu neobvyklou podívanou. Po skončení na druhém místě v pohárů konstruktérů v loňském roce nechtěli nechat v Red Bull Racing nic náhodě. Novou formuli schovali do černobílého lakování, které se velmi podobá polepům, jenž většinou chrání nová auta při testování před paparazzi konkurence. Výsledek byl jak jinak než okouzlující.

Je libo černobílou?

© Getty Images / Red Bull Content Pool

05

RB8 – Selfies na dobrou věc

Jako kdyby nestačilo, že si Red Bull Racing jel pro třetí pohár konstruktérů, rozhodl se opět přidat i k charitativní akci Wings for Life. V roce 2012 vyzvala stáj své fanoušky, aby přispěli prostřednictvím této nadace, která se zabývá výzkumem léčby poranění míchy, na dobrou věc. A co za to? Jejich fotka objede s monopostem F1 rychlostí až 320 km/h závodní okruh Britského Grand Prix.

Formule plná selfies

© Getty Images / Red Bull Content Pool

Podobně jako fanoušci F1 v roce 2012 můžeš přispět teď i ty! Nadace Wings for Life pořádá každý rok charitativní běh, na který se můžeš už teď zaregistrovat zde.

06

RB1 – Když jezdce provázela Síla

Darth Vader v paddocku? F1 se stalo v první sezóně Red Bull Racingu ještě větším sci-fíčkem. Před vypuštěním III. epizody Star Wars do kin přivezla tato stáj se svým monopostem i hvězdný tým mechaniků. Stormtroopeři vyměnili blastery za pneumatické pistole a v čele s Davidem Coulthardem vyrazil tento čerstvě složený tým ke startovní čáře legendárního městského okruhu v Monaku.

Síla v jízdě

© Getty Images

Storm Troopes v trochu jiné akci

© Getty Images

https://www.redbull.com/cz-cs/red-bull-racing-top-vzhledy-moto-f1

Next Post

Titleist's new TruFeel and Velocity golf balls for 2022

By: Ryan Noll February 3, 2022 Titleist’s TruFeel golf ball has been reworked and re-tooled to provide more distance and a softer greenside feel. Titleist Who needs a catchy headline, anyway? Every time the game’s leading golf ball manufacturer announces either a new ball or a fresh iteration of an […]

Subscribe US Now